Jakie zmiany w zakresie OZE czekają nas w 2024 roku?
Z dniem 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie kolejne przepisy zmieniające Ustawę o odnawialnych źródłach energii, zawarte m.in. w Ustawie z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw oraz Ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Przede wszystkim pojawi się definicja partnerskiego handlu energią wytworzoną z OZE. W ramach partnerskiego handlu energią prosument energii odnawialnej lub prosument zbiorowy będą mogli sprzedawać energię odnawialną innym użytkownikom systemu, po zawarciu umowy określającej w szczególności, warunki dotyczące zautomatyzowanego wykonania transakcji i płatności za nią bezpośrednio między stronami tej umowy albo za pośrednictwem będących stroną trzecią użytkownika systemu lub spółki prowadzącej giełdę towarową.
Pośredniczenie w partnerskim handlu energią z odnawialnych źródeł energii stanowi obrót w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy Prawo energetyczne, zaś umowy w ramach partnerskiego handlu energią z OZE będą zawierane, rozliczane i rozwiązywane z wykorzystaniem platformy partnerskiego handlu energią z OZE, umożliwiającą zautomatyzowane wykonanie transakcji i płatności bezpośrednio między stronami tych umów albo za pośrednictwem strony trzeciej.
Wspomniana internetowa platforma handlowa to usługa, która umożliwia konsumentom lub przedsiębiorcom zawieranie umów drogą elektroniczną z przedsiębiorcami na stronie internetowej platformy handlowej albo na stronie internetowej przedsiębiorcy, który korzysta z usług świadczonych przez internetową platformę handlową.
Prosument korzystający z takiego rozliczenia oraz inny użytkownik systemu, którzy są stroną umowy w ramach partnerskiego handlu energią, będą zobowiązani do poinformowania rozliczających ich sprzedawców o ilości energii elektrycznej sprzedanej i kupionej na podstawie tej umowy, po uprzednim ustaleniu z tymi sprzedawcami sposobu i częstotliwości przekazywania tych informacji. Przekazywanie tych informacji będzie mogło się odbywać za pośrednictwem innego podmiotu.
W takim przypadku energia sprzedana w ramach partnerskiego handlu energią nie będzie oczywiście rozliczana na zasadach net bilingu.
Duże zmiany czekają nas również w zakresie klastrów energii. Nie tylko bowiem zmieni się definicja klastra, ale także będą szczegółowo uregulowane kwestie dotyczące podstaw formalnych funkcjonowania klastra (porozumienie klastra energii zawierane w formie pisemnej, pod rygorem nieważności), obszaru działalności klastra, rejestru klastrów energii, prowadzonego przez Prezesa URE, obowiązki sprawozdawcze koordynatora klastra, czy wreszcie obowiązki OSD wobec członków klastra energii.
Sporo zmieni się również w zakresie pozyskiwania gwarancji pochodzenia, które będą wydawane nie tylko dla wytworzonej z OZE energii elektrycznej, ale także dla biometanu, ciepła albo chłodu, wodoru odnawialnego, biogazu i biogazu rolniczego.
Wydanie i zbycie gwarancji pochodzenia będzie następowało niezależnie od korzystania z mechanizmów i instrumentów wspierających wytwarzanie energii oraz nie będzie stanowiło pomocy publicznej.
Nowelizacja przewiduje również utworzenie krajowego punktu kontaktowego do spraw odnawialnych źródeł energii, prowadzonego przez Ministra właściwego do spraw klimatu, przy użyciu systemu teleinformatycznego. Zadaniem krajowego punktu kontaktowego będzie udzielanie wsparcia w zakresie procedur administracyjnych dotyczących rozstrzygnięć umożliwiających przyłączenie instalacji OZE do sieci oraz wytwarzanie energii z OZE.
Za pośrednictwem strony internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw klimatu krajowy punkt kontaktowy będzie również udostępniał podręcznik procedur w zakresie wytwarzania energii z OZE, zawierający w szczególności informacje dotyczące podjęcia działalności jako prosument energii odnawialnej lub wytwórca energii elektrycznej niebędący prosumentem energii odnawialnej w mikroinstalacji lub małej instalacji OZE.
Z początkiem lipca 2024 roku w życie wejdą kolejne zmiany związane z funkcjonowaniem centralnego systemu informacji rynku energii, określające przede wszystkim zasady wymiany informacji pomiędzy sprzedawcami, OSD, odbiorcami i wytwórcami energii z OZE.
Kolejne przewidziane póki co wymienioną na wstępie nowelizacją dopiero w lipcu 2025 roku.
Autor:
Adwokat Agnieszka Grzywacz